Konyaspor Nalçaçılılar


 
 Nalçacı
 
 Çocukluğumda Konyaspor’un maçlarına giderdim (14 -15 yaşında) vazgeçilmezlerimin başında Konyaspor geliyordu.Liseye başladığımda bu sevgi giderek büyüdü. En yakın 3 arkadaşım vardı, İlyas Çökekoğlu, Sabri Erten ve İlhan.(nam-ı değer Ermeni İlhan,ermenilikle alakası yoktu…). İlyas ve İlhan’la zaten aynı okulda, Gazi Lisesi’nde her zaman görüşüyorduk, Sabri’yle de Nalçacı da birbirimize yakın oturuyorduk ve her zaman Konyaspor ve grup kurma hakkında fikir alışverişinde bulunurduk. Hep beraber Konyaspor’un maçlarına gider beraber oturur maçlak. Konyaspor taraftarı arada sırada kalkar bağırırdı meşhur Konyaspor tezahüratımız… Eller havaya Şak,şak,şak sonra KONYA… KONYA…saman alevi gibi… Sonra bir gün aklıma bir fikir geldi, neden bu insanları hep birlikte tezahürat yaptırmıyoruz diye arkadaşlarıma sordum. İstanbul’da teyzem ve dayım olduğu için arada sırada İstanbul’a gider bütün maçları (GS,FB,BJK) izlerdim, oradaki taraftar atmosferini biz neden Konya’da uygulamayalım diye kendime dert ederdim ve bu tribünde gördüklerimi arkadaşlarıma anlatırdım. Maçtaki tezahüratları kağıda yazar evde hep beraber bu tezahüratları söylerdik. Ben Galatasaray’lı, İlhan ve İlyas Fenerbahçe’li, Sabri de Beşiktaş’lıydı. Ama kesinlikle iş Konyaspor’a geldiği zaman hepimiz sonuna kadar Konyaspor’luyduk. İlhan ve Sabri’de arada sırada İstanbul’a gider oradan tribündeki yeni gelişmeleri, tezahüratları bizlerle paylaşırlardı.
 
Neyse sözü fazla uzatmaya gerek yok, yine bir gün evde toplanıp konuşuyorken ben dedim ki arkadaşlar neden bizimde bir grubumuz olmasın, istanbuldaki takımların grupları var, bizimde olsun dedim. Arkadaşlarda bu fikre sıcak baktılar ve grubu o gün Sabri Erten’in evinde kurduk, fakat isim konusunda bazı tereddütlerimiz vardı, grubun ismi ne olmalıydı. Ben ve Sabri Nalçacı’da oturuyorduk, ben Bulvar sitelerinde, Sabri cami mevkiinde. İlhan ve İlyas Zafer’de Muhacir pazarında 2 isim üzerinde karar veremiyorduk. NALÇACI GENÇLİK ve ZAFER GENÇLİK. O yıllarda Nalçacı semti çok hareketli ve modern tarzıyla Konya’ya ayrı bir hava katıyordu. Blok apartmanlar, geniş ve rahat çift yönlü asfalt yollar…vs… Bizde hep beraber grubun isminin NALÇACI GENÇLİK olmasına karar verdik. İlk maçımızı sabırsızlıkla bekliyorduk, fakat şimdi bize birde pankart lazımdı kendimizi nasıl ifade edecektik tribünde, o zamanlarda bizim mahallede bulunan sayın Mehmet Okutan (Okutan Tabela) abimize bize güzel bir pankart yapması için bez verdik. artık pankartta hazırdı. İlk maçımız Konyaspor-Burdurspor maçıydı, ve ilk kez o maçta NALÇACI GENÇLİK pankartı, Konya Atatürk stadında yerini aldı, ve bu zamana kadarda yerinden hiç inmedi. Pankartı ilk açtığımızda herkes şaşırdı bu nedir dediler örgüt filan mı, polisler hemen geldi bizde polislere açıkladık bunun ne olduğunu ondan sonra her şey yerine oturdu. Hiçbir sorunla karşılaşmadık. İlerleyen haftalarda gruba yeni yeni gençler katılamaya başladı ve grup gelişmeye ve büyümeye başladı, Saray çarşısından gelen arkadaşlarla daha da büyüdük (Kenan Karakoyun, Ali Köken, Hüseyin Özketen) bu arkadaşların arkasından bütün saray çarsısının genç elemanları da bize katılıyordu. Daha sonra bize nam-ı değer (hayvan) Murat Durak’ta katıldı, ve harbi Konyasporlu diğer Murat (Alf). Tabii biz bunları yaparken hepimiz 15 -16 yaşlarındaydık ve bizim abilerimiz bizlere her konuda destek oluyorlardı, yani yalnız değildik. Mahallemizdeki abilerimiz her zaman bizlere göz kulak olurlardı. Şu anki başkanımız Sayın M.Ali Kuntoğlu’da bizlerle birlikte maçlara gelip tezahürat yapardı. O bizden yaş olarak biraz büyüktü. Burda Sami Vural’ı yazmadan geçmek olmaz, oda bizlerle beraberdi. Hepimiz Nalçacı Gençliğin içinde büyüdük. Arkadaşlıklarımız samimi ve içtendi, şimdiki gibi alavere dalavere yoktu.
İlk yıl pek etkili değildik, çünkü Konyaspor yeni kurulmuş bir takımdı (Konyaspor-idmanyurdu birleşmesi sonucu)ama sonraki yıl tam anlamıyla bomba gibiydik.Grup 2000-3000 kişilik taraftar potansiyeline sahipti, o zamanki şartlarda bu çok mükemmeldi. Kale arkasındaki skorboard kısmına oturuyorduk, iki kapı arasını tamamen dolduruyorduk. Ve şunu da burada özellikle belirtmek isterim, övünerek söylüyorum Türkiye’de ilk barut yakma işini NALÇACI GENÇLİK bulmuştur. Aldığımız fıs-fıs kutularından barutları boşaltarak bu işi yapıyorduk.İstanbul’da bile yoktu bu olay.
Belki biraz korktuk önceleri…nedeni gayet açıktı, 12 eylül ihtilali olmuş ve insanlar birbirlerine farklı gözlerle bakıyorlardı. Emniyet birimleri kimsenin gözünün yaşına bakmıyordu. Hepimiz sanki gizli bir elin bizi takip ettiğini sanıyorduk. (gençlik işte…) Bir gün kapıyı çalacaklardı, bir gün şu köşede bizi çevirecekler ve suçlarımızı yüzümüze haykıracaklardı. Ama Allah razı olsun bunların hiçbirisi Olmadı işte…Biz işimize gücümüze baktık, grubumuzu siyasete bulaştırmadık, grubu kurduk, grup sahibi olduk, Bugünlere kadar geldik. Şu anki NALÇACILILAR bizim kurduğumuz ve MURAT DURAK arkadaşımız zamanıdaki onunla beraber yetişen ve su anda gurubun bayrağını asan arkadaşlar, NALÇACI GENÇLİK’in devamıdır, bunu herkes bilsin…Taklitlerinden sakının….

SON SÖZ

 Bizler Nalçacılılar olarak iyi günde, kötü günde, günlük değil bir ömür boyu Konyaspor’un yanındayız…. Amacımız Konyaspor’umuza düzeyli, kültürlü ve devamlı destek olmak. Zira bizler Konyaspor’umuzu şehrimizin değerlerinden biri olarak görüyoruz ve Konya’mızın diğer değerlerine sahip çıktığımız gibi Konyaspor’ada sonuna kadar sahip çıkacağız. Bizler Konya’da doğduk, Konya’da yaşıyoruz, Konya’da doyuyoruz ve Konyasporluyuz. Nalçacılılar her zaman ilkler imza atmış ve farkını ispatlamıştır. Amaç kaliteli insanları bir araya getirerek eleştiride yapıcı, destek de devamlı, özünde Konyalı insanlarla sonsuza kadar ilerlemektir. Nalçacılılar ruhu bizlerle birlikte ve bizden sonra da sonsuza kadar yaşayacaktır…!Buradan herkese teşekkür etmek isterim, bu gruba hizmet eden herkesten Allah razı olsun, vefat eden arkadaşlarımıza da Allah rahmet eylesin.
İsmini hatırlayamadığım arkadaşlardan da özür dilerim, herkes hakkını helal etsin…Ben ettim…
Saygılar….Cihangir Büyükışıkgil…..Brezilya….
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s