Bursaspor Texas


Bursaspor’un Kulüple Yaşıt En Büyük Ve Meşhur Taraftar Grubu.

Kuruluşu 1963 yılında Bursaspor’un ilk profesyonel yıllarında olaylı Zonguldakspor deplasmanının ardından basın tarafından bu isim verilmiştir. Zaten futbolun çok yaygın olduğu Bursa’da ilk defa bir kulübün profesyonel olmasıyla Bursa halkının içindeki futbol heyecanı bir nevi Teksas’la ortaya çıkmıştır.

Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının bile birlikte maç seyredebildiği taraftarlıktan ziyade sempatizanlığın ön planda olduğu o dönemde, ilk defa Türk futbolunda iki takım taraftarları arasında büyük bir kavga çıkmış, bu duruma alışkın olmayan Türk basını da ilk defa gördükleri bu takımın taraftarı için Sahayı Teksas’a çevirdiler sözlerini sarfetmişler, benimsenen bu söz daha sonra her deplasman maçında Yine Teksaslılar halini almış ve grubun adı belli olmuştu. Zonguldak emniyetinin maça otobüsle gelen Bursaspor taraftarlarına Teksas’tan mı geldiniz?, Taraftar otobüsünden çok Teksas Konvoyuna benziyorsunuz. sözleri bu ismin çıkmasına asıl nedendir. Zaten 90’lara kadar tribünlerde ‘Teksas Konvoyu’ ifadesi kullanılmıştır.

Yıllar yıllar önce aydına giderler, dönüşte yolda pusu kurmuş birkaç aydınlı taraftar tarafından otobüsleri taşlanır. bunun üzerine en öndeki otobüsü yolu kapatacak şekilde durdurup otobüsten inilir. arkadan gelen taraftar otobüsleride durmak zorunda kalırlar. bütün otobüsler durduktan ve herkes aşağıya indikten sonra geriye dönüp çok kalabalık bir şekilde şehre yürümeye başlarlar. iş çığırından çıkacaktır. görenler jandarmaya haber verir ve yola barikat kurulur. bunu haber alan grup bir tali yol bularak oraya girer ve sanayi bölgesi gibi bir yere ulaşır. işte orada, buldukları bütün kasaları kırar, camları indirir ve verebilecekleri her türlü hasarı verirler.
rivayet odur ki, o zararın faturası yüzünden bursaspor yıllarca transfer yapamamıştır.

Ve İnönü Anıları

İnönü stadının çıkışında beşiktaş taraftarları tarafından otobüslerinin olduğu yere kıstırılan 100 kişilik bu grubun “kaçacak yer yok, bunlar bizi öldürecekler bari bizde birkaçını yanımızda götürelim” diyerek otobüslerinden çıkardıkları döner bıçaklarıyla meydan muharebesine girişmesi hikayesi vardır. staddan çıktıkları için yanlarında bıçak vs. bulunmayan (veya çok az bulunan diyelim) beşiktaşlıların içlerinden birisinin akciğerinin parçalanmasıyla neticelenmiş bu hadise sonucu orada bulunan bütün bursasporlular geceyi karakolda geçirmiş, ve içlerinden bir veya iki kişi cinayete teşebbüs suçundan hapse girmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s